Kazan Suyu Şartlandırma

Hemen hemen tüm sanayi kollarında farklı amaçlar için buhar kullanımı gereklidir. Örneğin, proses buharı, endüstriyel müşterilere ve evlere tedarik edilen ısıtma buharı veya türbinlerin elektrik üretimi için gereken buhar gibi. Kazan sisteminde en yüksek verime ulaşmak için doğru bir kazan suyu şartlandırması esastır. Kireç ve birikinti oluşumu, korozyon, noktasal aşırı ısınmalar ve buhara taşınma kazanlarda sorun oluşmasına neden olur, bu da işletme güvenliğini azaltırken muazzam ekonomik zararlara yol açabilir. Bu zararların önüne geçebilmek için Kurita, besi suyu depoları, kazanlar, buhar ve kondens sistemleri gibi kazan sistemlerinin tüm kısımlarında kireç ve birikinti oluşumunu ve korozyonu önlemeye yönelik yenilikçi teknolojiler sunmaktadır.

Kurita son derece geniş bir uygulama yelpazesine eksiksiz şartlandırma programları sunmaktadır:

 • Buhar üretim kazanları
 • Kapalı devre su sistemleri
 • Sanayi ve bölgesel ısıtma sistemleri

Kurita’nın sunduğu uzmanlık ürünleri nelerdir?

 • Cetamine® : Kazan sistemlerinde korozyonu, kireç ve birikinti oluşumunu önlemek amacıyla kullanılan film yapıcı amin esaslı yenilikçi ve kapsamlı bir teknoloji olup koşer üretimi için de özel uygulamalara sahiptir.
 • Ferrolix® : Her türlü kazanı korumak ve kazan sistemlerinde korozyonu, kireç ve birikinti oluşumunu önlemek için tasarlanmış klasik su şartlandırma programlarıdır. Ürünler tek bileşenli formlarda kullanılabileceği gibi hepsi bir arada kombinasyonlar şeklinde de kullanılabilir.
 • Ferrolix A-6060: Toksisitesi nedeniyle artık kullanılmasına izin verilmeyen hidrazinin yerini almak üzere formüle edilmiş toksik olmayan oksijen tutucu.
 • Malzemelerin hasar görmesini önler
 • Lokal aşırı ısınma olmadan optimal ısı transferi sağlar
 • Olası sistem duruşlarını en aza indirir
 • Aşırı ısınmayı ve olası buhara taşınma durumunda türbin kanatları üzerinde kireç ve birikinti oluşumu riskini önler
 • Sistemlerinizin ömrünü uzatır

Desteğe mi ihtiyacınız var? Deneyimli uzmanlarımız ihtiyaca özel tasarlanmış çözümlerimizle ilgili tavsiyelerini memnuniyetle sizinle paylaşacaktır.

Cetamine Teknolojisi

Cetamine® Teknolojisi kazan suyu şartlandırması için kapsamlı ve yenilikçi bir teknolojidir. Sistemin her noktasında metal yüzeylerde adsorbe edilen hidrofobik bir amin filmi tabakası oluşturulması esasına dayanan bu teknolojiyle su ve metal arasında ısı transferini etkilemeyen sürekli bir bariyer oluşturularak korozyon önlenir. CETAMINE® Şartlandırması alanındaki en son ve en gelişmiş teknolojidir ve tek bir ürünle tüm sisteminizi kontrol etmek için kolay bir yol sunar.

Oksijen Tutucular.

Kazan suyunda çok az bile olsa çözünmüş oksijen bulunması su besleme hatlarında, kazanda, buhar ve kondensat sistemlerinde korozyona neden olabilir. Sadece mekanik hava gidermeyle bu oksijenin tam olarak giderilmesi mümkün değildir. Kurita, çözünmüş oksijeni uçucu ve uçucu olmayan oksijen tutucular uygulayarak etkin bir biçimde gidermektedir, bu kimyasalların bir kısmı gıda endüstrisi için de uygundur.

Kireç Önleyiciler/ Kazanlarda Kireç ve Birikinti Oluşumunun Önlenmesi.

Kazanlarda ve özellikle ısıtma borularında kireç ve birikinti oluşumu kazanların verimliliğini azaltır ve güvenlik açısından ciddi bir risk oluşturur. Kalsiyum karbonat tabakaları ya da diğer minerallerden kaynaklanan birikinti katmanları çok ince bile olsa kazan borularındaki ısı transferini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bunun sonucunda buhar üretimi için çok daha yüksek enerji tüketilir veya elde edilen buhar miktarı sistemin devamındaki donanımlar ve buhar kullanan ekipmanlar için yeterli gelmez. Daha kalın mineral bazlı kireç ve birikinti tabakalarının oluşumu deformasyon veya aşırı ısınma nedeniyle boruların patlamasına neden olabilir, bu da personel için son derece tehlikeli bir durumdur.


Kurita, fosfat ve polimer esaslı kireç inhibitörleri kullanmaktadır. Sudaki kireç ve birikinti oluşturma potansiyeli bulunan iyonlar bağlanır, disperse edilir ve blöf akımıyla kazandan uzaklaştırılır. Bu etki sayesinde kazanda ve ısıtma borularında kireç ve birikinti oluşumu önlenir.

Besi Suyu, Buhar ve Kondensat Alkalizasyonu.

Kazan sonrasındaki ekipmanlarda korozyon ağırlıklı olarak kondens CO2 (karbondioksit) nedeniyle oluşur. Sıvı fazda CO2 karbonik asit oluşturur, bu da çözünerek kondensteki pH değerini düşürür sonucunda da korozyon oluşur.
Kurita, buhar ve kondens hatlarında bu yolla oluşan korozyonu önlemek için düşük, orta ve yüksek basınçlı kazanlarda kullanıma uygun geniş bir nötrleştirici aminler yelpazesinin yanı sıra, oluşan karbonik asidi buhar ve kondens sisteminin herhangi bir noktasında nötralize edebilen çok bileşenli ürünler de sunmaktadır.